A} else if (document.layers||document.getElementById) { if (top.window.outerHeight مردم شناسی قائم شهر،شاهي،علي آباد.جمنان
مردم شناسی قائم شهر،شاهي،علي آباد.جمنان

بررسی آداب و رسوم سنن عقاید

تاریخچه شهر

 

شهرستان قائم شهر بر حسب شواهد و قرائن موجود از جمله اماکن مذهبی نظیر امامزاده یوسف رضا و یا آرامگاه علامه فقیه شیخ طبرسی از سابقه دیرینه تمدن و فرهنگ قبل از قرن ششم هجری خبر میدهد و با توجه به سوابق موجود بنای اولیه این شهر در دوران قاجاریه با نام علی آباد نهاده شد که شامل قریه ای با واحدهای تجاری و مسکونی در حوالی میدان طالقانی امروزی و محله هایی در اطراف و روستاهای بزرگ نظیر چمنو(جمنان فعلی) قادیکلا و کوچکسرا در حاشیه بوده است که بعد از انقراض دوران قاجاریه و آغاز حکومت رضا خانی به لحاظ موقعیت خاص منطقه ای (محل عبور کاروانهای تجارتی و زیارتی از استانهای همجوار مانند تهران گیلان و خراسان ) . حکومت آن زمان را بر آن داشت که در شهر واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ از قبیل کارخانجات نساجی و گونی بافی و چوب بری و شالیکوبی دایر نماید این مسائل باعث شد که مردم از اطراف و اکناف و سایر ولایات کشور به این سامان مهاجرت نمایند و نهایتا در سال 1313 علی آباد تبدیل به شهرستان شاهی شد و در این مقطع از زمان با احداث راه آهن سراسری و توسعه صنایع نساجی در این شهرستان کمکم به جمعیت و توسعه عمرانی و ساخت و ساز شهر افزوده شد. پس از انقلاب نام این شهرستان به قائم شهر تغییر یافت و امروز به عنوان یک شهرستان استراتژیک جغرافیایی که ارتباط تهران بزرگ را با شمال و شمال شرقی از دو مسیر متفاوت جاده فیروزکوه و جاده هراز مرتبط می سازد دارای اهمیت ویژه می باشد.

نوشته شده در جمعه سوم تیر 1390ساعت 15:53 توسط شیواایمانی|

قائمشهر قائمشهر قائمشهر قائمشهر قائمشهر قائمشهر قائمشهر

نگاهي کوتاه به شهرستان قائم شهر
شهرستان قائم‌شهر يكي از شهرستان‌هاي استان مازندران است كه در شمال اين استان واقع شده است. نام قديم اين منطقه علي آبادشاهي بوده است. شهرستان قائم شهر يكي از شهرستان هاي استان مازندارن از شمال به جويبار، ‌از خاور به ساري، از جنوب به سوادكوه و از باختر به بابل محدود مي‌شود. از مهم ترين صنايع دستي قائم شهر مي‌توان‌ جوراب بافي، چوقابافي، حصير بافي و سفال را نام برد. اساس‌اقتصادشهرستان‌قائم‌شهر‌راكشاورزي،باغ‌داري‌و دام‌داري تشكيل مي‌دهد. تپه امام‌زاده كتي در قائم شهر، درياچه‌گل‌پل در جنوب خاوري قائم شهر، تكيه كردكلا در 28 كيلومتري شمال خاوري قائم شهر و چنار امام زاده يوسف رضا در محل بيمارستان رازي از جمله مكان‌هاي ديدني و تاريخي اين شهرستان به شمار مي روند كه از معروفيت برخوردار هستند.
مکان هاي ديدني و تاريخي
تپه امام‌زاده كتي در قائم شهر، درياچه‌گل‌پل در جنوب خاوري قائم شهر، تكيه كردكلا در 28 كيلومتري شمال خاوري قائم شهر و چنار امام زاده يوسف رضا در محل بيمارستان رازي از جمله مكان‌هاي ديدني و تاريخي اين شهرستان به شمار مي روند كه از معروفيت برخوردار هستند.
صنايع و معادن
صنايع توليدي قائم شهر صنايع نساجي، گوني بافي و فرش ماشيني است كه محصولات آن صادر مي شود. از معادن اين منطقه اسطلاعات مستندي در دست ما نيست.
کشاورزي و دام داري
اساس‌اقتصادشهرستان‌قائم‌شهر‌راكشاورزي،باغ‌داري‌و دام‌داري تشكيل مي‌دهد. آب كشاورزي قائم شهر از دره رود و چاه ژرف تأمين مي شود و كشاورزي در اين منطقه رونق دارد. محصولات كشاورزي اين شهرستان گندم، جو، ‌برنج، ‌تره بار، مركبات، گوجه سبز، توتون، كنف و كنجد مي باشند. برنج، ‌مركبات، ‌تره بار، سويا، گوجه درختي، مرغ، دستمال كاغذي، انواع پارچه، حوله، فرش ماشيني، گوني، كنسرو، گوشت و آبگرمكن از صادرات شهرستان قائم شهر است.
مشخصات جغرافيايي
شهرستان قائم شهر يكي از شهرستان هاي استان مازندارن از شمال به جويبار، ‌از خاور به ساري، از جنوب به سواد كوه و از باختر به بابل محدود مي‌شود. قائم‌شهراز نظر جغرافيايي در 52 درجه و 53 دقيقه‌ي درازاي خاوري و 36 درجه و 28 دقيقه‌ي پهناي شمالي و 20 كيلومتري شهر ساري واقع شده است. بابل در فاصله 19 كيلومتري، نزديك ترين شهرستان به قائم شهر است. مختصات جغرافيايي اين شهرستان 52 درجه و 52 دقيقه طول جغرافيايي و 36 درجه و 28 دقيقه عرض جغرافيايي است. براساس آخرين تقسيمات كشوري در سال 1377 مساحت اين شهرستان بالغ بر 919و 327 نفر بوده كه از اين رقم بالغ بر 286و143 نفر جمعيت مركز شهرستان قائم شهر است.قائم شهر در مسير راه اصلي ساري – آمل قرار گرفته است. مسير قائم‌شهر – ساري از سوي شمال خاوري به درازاي 16 كيلومتر و مسير قائم شهر – بابل از شمال باختري به درازاي 18 كيلومتر از جمله راه‌هاي ارتباطي اين شهرستان به شمار مي‌آيند.
وجه تسميه و پيشينه تاريخي
در برخي از متون تاريخي از ناحيه‌اي به نام «جمنو» يا «چمنو»، در بين مسير ساري به‌ آمل نام برده شده است، كه گفته مي شود بعدا به «علي‌آباد»، «شاهي» و «قائم شهر» معروف شده و ظاهرا قدمت آن به دوران ساساني يا دوران اسپهبدان طبرستان مي‌رسد. «علي آباد» دهي بود كه به جهت داشتن بقعه اي متبرک، زيارت گاه اهالي اطراف بود. اين بقعه تا سال 1326 هـ . ق نيز هم چنان باقي بود، اما امروزه اثري از آن نيست. با پيوستن آبادي هاي ديگر به «علي آباد»، روستا رفته‌رفته وسعت يافته به شهر تبديل شده است. نام «علي آباد» در سال 1314 هـ . ش به «شاهي» تغيير داده شد و در دوره هاي اخير به صورت شهري صنعتي درآمد. امروزه اين منطقه به نام قائم شهر معروف است. هر چند استان مازندران داراي سابقه طولاني تاريخي است ولي‌قائم شهر پيشينه تاريخي طولاني ندارد. تا اوايل قرن اخير روستايي بنام علي آباد بوده است. قائم شهر از نظر دسترسي نسبت به روستاهاي مجاور داراي مركزيت مكاني بوده و جمعيت آن نيزاز چند صد نفر تجاوز نمي ‌كرد. به دليل موقعيت مكاني اين روستا روزهاي چهارشنبه هفته بازار عمومي در آن داير مي شد و پيشه وران نقاط مختلف شهرستان و شهرهاي مازندران اجناس مورد نياز کشاورزان را به فروش مي‌ گذاشتند. به اين ترتيب مي‌ توان دليل وجود هسته اوليه قائم شهر كنوني را در نقش مبادله‌ اي بازار هفتگي آن دانست. علت به وجود آمدن قائم شهر موقعيت مركزي روستاي علي آباد (قائم شهر) بين روستاهاي موجود در نواحي جلگه ‌اي و كوهپايه‌ اي و تشكيل بازار هفتگي است. عبور راه آهن تهران ـ شمال از اين منطقه و قابليت ايستگاهي مناسب براي قطار به منظور بارگيري و تخليه كالا و مسافرباعث رشد اين شهر شد.
توسعه كالبدي قائم شهر و تبديل آن ازيک روستا يا روستا ـ شهر به شكل جديد شهري از دهه اول و دوم قرن معاصر صورت گرفته است. چهار خيابان روي اصول صحيحي از فلكه مركزي شهرمنشعب،‌ بناهاي معتبرآن در دو طرف اين خيابان ها واقع و آسفالت شده است. به دنبال اين اقدامات سازماندهي فضايي، قسمت مركزي شهر با اشكال هندسي منظم به صورت بافت جديد وسپس در سال هاي بعد به صورت امروزي درآمد. به اين ترتيب تقويت مركزيت اقتصادي و مبادله‌ اي قائم شهر بازتاب مستقيمي بر توسعه كالبدي آن گذاشت. تقويت نقش اداري قائم شهر از زمان تبديل آن به مركز شهرستان، سهم بسياري درتوسعه كالبدي و دگرگوني ظاهر شهر داشته است . اين شهر به مرور زمان باالحاق مناطق اطراف به آن به صورت يك شهرستان درآمد

نوشته شده در جمعه سوم تیر 1390ساعت 15:49 توسط شیواایمانی|

قائم‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو

مختصات: شرقی‌۵۲°۵۲′ شمالی‌۳۶°۲۸′ / °۵۲٫۸۷شرقی °۳۶٫۴۷شمالی / ۵۲٫۸۷;۳۶٫۴۷ (نقشه) الگو:Www.qaemshahr.com

قائم‌شهر

Qaemshahr logo.jpg

قائم‌شهر
شرقی‌″۳۲ ′۵۱ °۵۲ شمالی‌″۵۶ ′۲۷ °۳۶ / °۵۲٫۸۵۸۹شرقی °۳۶٫۴۶۵۶شمالی / ۵۲٫۸۵۸۹;۳۶٫۴۶۵۶
میدان طالقانی شهرستان قائمشهر
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان قائم‌شهر
بخش مرکزی
نام(های) دیگر چمنو
نام(های) قدیمی شاهی، علی‌آباد، عشق آباد
سال شهرشدن ۱۳۱۳
مردم
جمعیت 269268
تراکم جمعیت 452 نفر در کیلومتر مربع . پر تراکم ترین شهربعداز تهران نفر بر کیلومتر مربع
زبان‌ گفتاری مازندرانی، فارسی
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت 740 کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا 51.2 متر از سطح دریا
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه 16.7 درجه سانتیگراد
میانگین بارش سالانه 724.9 میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه 14
اطلاعات شهری
شهردار مهندس عباس صالح زاده
پیش‌شماره تلفنی ۰۱۲۳
وبگاه شهرستان قائم‌شهر

قائم‌شهر مرکز شهرستان قائم‌شهر در استان مازندران است که در گذشته آنرا شاهی می‌نامیدند. جمعیت این شهر بر پایه آمار نفوس ومسکن سال ۸۵ برابر با ۱۷۴٬۲۴۶ نفر است.[۱]. شهر قائم‌شهر در ۳۶ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی تا ۵۲ درجه و ۵۳ دقیقه طول شرقی واقع شده‌است.

راه آهن سراسری در شمال وارد این شهر شده و سپس تا گرگان ادامه می‌یابد. راههای اسفالته این شهر از فیروزکوه و همچنین از آمل به تهران متصل است. اشتغال مردم شهر بیشتر در امر صنایع ماشینی است. کارخانه‌های نساجی، گونی بافی، کنسرو سازی، فرش بافی، دستمال بافی حریر و پنبه پاک کنی در این شهر وجود دارد. نسبت به وسعتش پر تراکم‌ترین شهر مازندران به حساب می‌آید. علت این تراکم هم صنعتی بودن این شهر است[نیازمند منبع].

محتویات

[نهفتن]

تاریخچه [ویرایش]

شهرستان قائم‌شهر برطبق شواهد و قراین از جمله اماکن مذهبی نظیر امامزاده یوسف رضا و یا آرامگاه علامه فقیه شیخ طبرسی از سابقه دیرینه تمدن و فرهنگ قبل از قرن ششم هجری خبر می‌دهد و با توجه به سوابق موجود بنای اولیه این شهر در دوران قاجاریه با نام علی آباد نهاده شد که شامل قریه‌ای با واحدهای تجاری و مسکونی در حوالی میدان طالقانی امروزی و محله‌هایی در اطراف و روستاهای بزرگ نظیر چمنو (جمنان فعلی) قادیکلا و کوچکسرا در حاشیه بوده‌است که بعد از انقراض دوران قاجاریه و آغاز حکومت رضا خانی به لحاظ موقعیت خاص منطقه‌ای (محل عبور کاروانهای تجارتی و زیارتی از استان‌های همجوار مانند تهران گیلان و خراسان). حکومت آن زمان را بر آن داشت که در شهر واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ از قبیل کارخانجات نساجی و گونی بافی و چوب بری و شالیکوبی دایر کند.

نام کهن این شهرستان عشق آباد، قصر شیرین و علی آباد بود. قائم‌شهر حدود ۷۵ سال قبل شهری کوچک به نام علی آباد بود. ساکنان اصلی شهرستان قائم‌شهر از نژاد تپوری (ساکنان اصلی مازندران) هستند.

چمعیت آن چند صد نفر بود و روزهای چهار شنبه در آن بازار هفتگی برپا می‌شد. از سال ۱۳۰۸ به تدریج کارخانه‌های صنعتی در این شهر احداث شد. و این عوامل و نیز احداث راه آهن سراسری موجبات توسعه آن را فراهم آورد. این مسایل باعث شد که مردم از اطراف و اکناف و سایر ولایات کشور به این سامان مهاجرت نمایند و نهایتا در سال ۱۳۱۳ علی آباد تبدیل به شهرستان شاهی شد و در این مقطع از زمان با احداث راه آهن سراسری و توسعه صنایع نساجی در این شهرستان کم کم به جمعیت و توسعه عمرانی و ساخت و ساز شهر افزوده شد. در سال ۱۳۵۷ پس از انقلاب اسلامی نام این شهر به قائم‌شهر تغییر یافت.

از آثار تاریخی و اماکن مذهبی قائم‌شهر، می‌توان بهامامزادهها، از جمله امامزاده محمد در جاده کیاکلا، آرامگاه شیخ طبرسی در دهستان بالا تجن و تپه‌های باستانی به ویژه تپه باستانی گردکوه در جمنان را نام برد.

باستان شناسان در کاوشگری از تپه گردکوه قائم شهر به آثار و بقایایی دست یافتند که این شهر را با پیشینه تاریخی بیش از ۵هزار ساله به یک شهر باستانی قدیم معرفی می‌کندنام کهن این شهرستان عشق آباد، قصر شیرین و علی آباد بود. در سال ۱۳۱۴ هـ. ش به شاهــی تغییر نام یافت و پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷به خـــواست عمــوم مردم، قائم شهر نامیده شد. قائم‌شهر حدود ۷۵ سال قبل شهری کوچک به نام علی آباد بود. ساکنان اصلی شهرستان قائم شهر از نژاد قوم تپوری ـ ساکنان اصلی مازندران ـ است. حدود۳۳۰۰سال قدمت تاریخی دارد. بر اثر زلزله و سیل‌های متمادی چندین بار ویران شد. نمونه بارز آن شهر مدفون شده سریم در شهرستان سواد کوه‌است وبا توجه به سوابق موجود بنای اولیه این شهر در دوران قاجاریه با نام علی آباد نهاده شد که شامل قریه‌ای با واحدهای تجاری و مسکونی در حوالی میدان طالقانی امروزی و محله‌هایی در اطراف و روستاهای بزرگ نظیر چمنو (جمنان فعلی) قادیکلا و کوچکسرا در حاشیه بوده‌است که چمعیت آن چند صد نفر بود و روزهای چهار شنبه در آن بازار هفتگی برپا می‌شد. از سال ۱۳۰۸ به تدریج کارخانه‌های صنعتی در این شهر احداث شد. و این عوامل و نیز احداث راه آهن سراسری موجبات توسعه آن را فراهم آورد. این مسایل باعث شد که مردم از اطراف و اکناف و سایر ولایات کشور به این سامان مهاجرت نمایند و نهایتا در سال ۱۳۱۳ علی آباد تبدیل به شهرستان شاهی شد و در این مقطع از زمان با احداث راه آهن سراسری و توسعه صنایع نساجی در این شهرستان کم کم به جمعیت و توسعه عمرانی و ساخت و ساز شهر افزوده شد. دلاواله جهانگرد فرانسوی در سال ۱۲۰۵ از جاده در دست احداث شاه عباسی در این منطقه در سفرنامه اش گزارشی داده‌است. کشاورزی از گذشته‌های دور در این منطقه رواج داشت و پنبه، برنج، توتون، کنف و نیشکر از جمله تولیدهای کشاورزی قائم شهر بوده‌است. غلامحسین افضل الملک که نزدیک به صد سال پیش به این شهر آمده بود، از کارخانه پنبه پاک کنی یاد کرده‌است. کارخانه نساجی شماره ۱ کارخانه گونی بافی در سال ۱۳۱۶ و کارخانه کنسرو و در سال ۱۳۲۲ فعالیت خود را آغاز کردند و تا مدتها بعنوان یکی از کارخانجات موفق در امر تولید فعالیت داشته‌است. بعد از انقراض دوران قاجاریه و آغاز حکومت رضا خانی به لحاظ موقعیت خاص منطقه‌ای (محل عبور کاروانهای تجارتی و زیارتی از استان‌های همجوار مانند تهران گیلان و خراسان). حکومت آن زمان را بر آن داشت که در شهر واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ از قبیل.کارخانجات نساجی و گونی بافی و چوب بری و شالیکوبی دایر کند

تپه باستانی گردکوه [ویرایش]

باستان شناسان در کاوشگری از تپه گردکوه قائم شهر به آثار و بقایایی دست یافتند که این شهر را با پیشینه تاریخی بیش از ۵هزار ساله به یک شهر باستانی قدیم معرفی می‌کند سایت باستانی گـردکوه قدیمی ترین استقراری که تا به حال باستان شناسان به آن دست پیدا کرده‌اند مربوط به عصر مفرغ می‌باشد که قابل مقایسه با حصـــار ۳ دامغان می‌باشد که بعد از عصر مفرغ دوره آهن را داریم که از عصر آهن ۱ تا ۳ در سطح ۶۵ هکتار بصورت پراکنده مشاهده می‌شود و گوری که به دست آمده مربوط به عصر آهن ۳ می‌باشد و عصر آهن ۱ و ۲ در داخل خشتها که جهت استفاده مصطبه‌ای می‌باشد مشاهده شده‌است و همچنین استقرار بقایای دوره اشکانی به دست آمده‌است. تپه مرکزی بعنوان قلعه نظامی کاربرد نظامی داشته‌است که به نظر می‌رسد مربوط به دوره ساسانی می‌باشد و دوره اسلامی از آن نیز به عنوان پادگان استفاده می‌شده و ۴۲ پادگان نظامی که در طبرستان بوده یکی از آنها در چمنود (جمنان) بوده‌است که بیشتر جنبه نظامی داشته‌است.شواهد موجود نشان می‌دهد که تپه مرتفع ۲۶متری گردکوه قائم شهر در سال ۱۶۸ هجری قمری پایگاه یا برج نظامی بوده‌است.و در عمق ۵/۱متری زمین دامنه ارتفاعات گردکوه اسکلت اموات به همراه لوازم زندگی از قبیل ظروف و کوزه سفالی متعلق به دو هزار و هشت سال پیش کشف شده‌است.

تپه باستانی قلعه کش متعلق به عصر آهن

پل آجری روستای خرما کلا مربوط به دوره صفوی روستای خرما کلا و پل آجری بالا تجن متعلق به دوره قاجار در روستای استرآباد

- امـــام زاده سید ابوصالح (روستای مله، معروف به سید ابوصــالح سر در مســجد آن در تاریخ ۱۱۴ ه ق رقم خورده‌است.

۲- امام زاده عباس رضا (روستای کوتنا، صندوق چوبی آن ۹۳۱ ه ق را نشان داده‌است.

۳- امام زاده موسی (روستای وسطی کلا، تاریخ ساخت بنا ۱۰۸۶(ه ق)

۴- امام زاده سید زرین نوا (از آثار ملی در روستای چمازکتی، تاریخ ساخت صندوق چوبی آن ۸۵۵ (ه ق) (عکس صفحه بالا)

۵- بقعه درویش داود (روستای آهنگرکلای بیشه سر، کتیبه روی بقعه تاریخ وقف ۹۹۱ ه ق را نشان می‌دهد.

۶- بقعه درویش موسی بن احمد (نزدیک جمنان و فولاد محله، تاریخ ساخت صندوق ۸۴۷ (ه ق) را نشان می‌دهد.

۷- امام زاده سید نظام الدین (جمنان – میر ظهیر الدین مرعشی ۸۹۲ ه ق آن را زیارت کرد)

۸- امام زاده یوسف الرضا (جنب بیمارستان رازی، دارای بارگاه ومسجدی بود که در دوره پهلوی اول تخریب شد)

۹- امام زاده محمد (ابتدای جاده کیاکلا)

۱۰- آرامگاه شیخ طبرسی (از علمای بزرگ شیعه، اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم، نویسنده کتاب الاحتیاج – روستای شیخ گلی)

۱۱-امامزاده سید زکریا (روستای واسکس متعلق به دوره ی قاجایه)

۱۲- امام زاده سید قاسم روستای واسکس

۱۳-امام زاده سید قائم ادین (روستاس شهرودکلا

نمونه‌ای از آثار باستانی ثبت شده قائم شهر:

حمام بورخیل ارطه به شماره ثبت ۱۲۵۵۸،

سقانفار سیدابو صالح به شماره ۱۱۹۴۶،

سقانفار ریکنده به شماره۱۱۹۴۵

تپه گردکوه به شماره۸۸۰۳


پل افراکتی به شماره۷۸۵۴


تپه یوزباشی به شماره۷۸۴۷ تپه باستانی پریجا به شماره۴۱۷۸


تپه طالقان به شماره۱۹۵۴ ساختمان شهرداری به شماره ۱۵۳۳ دین کتی باوند جنیدبه شماره ۱۴۰۷ تپه امامزاده کتی به شماره۱۴۰۵

 

وضعیت جغرافیایی [ویرایش]

با توجه به سوابق موجود بنای اولیه این شهر در دوران قاجاریه با نام علی آباد نهاده شد که شامل قریه‌ای با واحدهای تجاری و مسکونی در حوالی میدان طالقانی امروزی و محله‌هایی در اطراف و روستاهای بزرگ نظیر چمنو (جمنان فعلی - که در حال حاضر بخشی از خود شهر می‌باشد) قادیکلای بزرگ و کوچکسرا در حاشیه بوده‌است که بعد از انقراض دوران قاجاریه و آغاز حکومت رضا خانی به لحاظ موقعیت خاص منطقه‌ای (محل عبور کاروانهای تجارتی و زیارتی از استان‌های همجوار مانند تهران گیلان و خراسان).

رودخانه‌ها [ویرایش]

رودخانه‌های تلار و سیاهرود از ارتفاعات کوههای شهرستان سوادکوه، در جنوب شهرستان قائم‌شهر سرچشمه گرفته و پس از مشروب کردن شهرهای سواد کوه، سیاهرود از شرق و تلار از غرب قائم‌شهر گذشته و به دریای مازندران می‌ریزند. از جمله رودخانه های منطقای این شهر، به رودخانه ی سید رود در روستای طارسیکلا که نقش بسزایی در کشاورزی منطقه ایفا میکند نیز میتوان اشاره کرد.

…== جمعیت == جمعیت شهرستان قائم‌شهر بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ نزدیک به ۳۰۰٬۰۰۰ نفر است. این شهرستان در حال حاضر از دو شهر قائم‌شهر و کیاکلا و دو بخش مرکزی و کیاکلا تشکیل شده‌است. ترکیب جمعیتی شهرستان با توجه به مهاجرپذیر بودن آن شامل اقوام مختلفی از جمله سوادکوهی‌ها، آذری‌ها، شهمیرزادی‌ها، سمنانی‌ها، گرمساری‌ها، بربری‌ها، مهاجرین پراکنده دیگری از سایر مناطق ایران و کشورهای مجاور(بویژه مهاجران انقلاب سرخ شوروی سابق) و ساکنان بومی است که اغلب آنها ضمن تسلط بر زبان فارسی کشور، به زبان مازندرانی و تعدادی نیز علاوه بر مازندرانی، به زبانها و لهجه‌های آذری، گیلکی، سمنانی، شهمیرزادی و... سخن می‌گویند.

صنعت مبل سازی [ویرایش]

صنعت مبل سازی در مازندران بیشتر در شهر های آمل و قایمشهر وجود دارد ودر سایر شهر ها تنها کارگاه های کوچک مبل سازی وجود دارد . شهرستان قایمشهر حدود 2 تا 3 کارخانه تولیدی مبلمان بزرگ دارد.مانند تولیدی مبلمان کاجwww.kaaj-sofa.com

منابع طبیعی و جنگلها [ویرایش]

با توجه به اوضاع طبیعی شهرستان قائم‌شهر، بارش و رطوبت جهت ایجاد پوشش گیاهی فراهم است. البته پوشش گیاهی در تمام نقاط آن یکسان نیست زیرا تا ارتفاع ۲۰۰۰ متری که نفوذ رطوبت دریآی خزر از بین رفته و یآ به کمترین مقدار می‌رسد، از تراکم جنگل بسیار کم می‌شود و بمرور بجای جنگل مراتع جایگزین می‌شود. در شهرستان قائم‌شهر فصل خشک به طور کامل وجود ندارد.

 

جنگل [ویرایش]

شروع جنگل قائم‌شهر از کوه پایه‌های البرز شمالی است که دارای حداکثر بارندگی است و میزان گسترش جنگل در گذشته به طرف دشت بیشتر بوده‌است که به مرور به منظور تهیه اراضی مزروعی، درختان جنگل کاملاً بریده شده‌اندو یا به صورت بقایای جنگل مخروبه با درختان پهن برگ دیده می‌شوند. به طور کلی جنگل‌ها در حاشیه جنوبی قائم‌شهر دارای تراکم بیشتری است و انواع درختان مانند راش، ممرز، توسکا و کلهر ملج انجیلی و... را می‌توان دید. پارک جنگلی تالار نیز یکی از پارکهای جنگلی معروف شهرستان قائم‌شهر است که در سال ۱۳۷۱ تأسیس شده و مساحت آن بالغ بر ۱۶۰ هکتار است. فرآورده‌های جنگلی عبارت است از: ذغال، چوب، هیزم، چوب آلات تبدیلی

این جنگل در ۱۰ کیلومتری قائم‌شهر قراردارد. و پوشیده از درختان آزاد، ممرز، توسکا، بلوط، اوجا، ملچ، عرعر، انجیر، ولیک، شمشاد، انار، بوته تمشک و.. با چشم اندازهایی بسیار زیبا و بدیع دارای امکانات بهداشتی و تفریحی مثل زمین فوتبال میبباشد

وضعیت کشاورزی و دامپروری [ویرایش]

اراضی حاصلخیز این شهرستان استعداد سرشاری جهت کشت محصولات متنوع مخصوصا گندم، جو، برنج، صیفی‌جات، لوبیای روغنی و... دارد. پرورش گاو و گوسفند و بز نیز در نواحی مختلف جلگه‌ای و کوهپایه‌ای و با استفاده از امکانات هر روستا متداول است.

موقعیت فرهنگی [ویرایش]

ترکیب جمعیتی و ادغام قومیت‌های مختلف، در کنار سایر عوامل تاریخی، ارتباطی، صنعتی و غیره، موقعیت و خصوصیات فرهنگی ویژه‌ای را به‌ وجود آورده‌است. این شهرستان از نظر درصد با سوادی مردم دارای رتبه اول در استان است[نیازمند منبع]. جمعیت افراد با سواد در قائم‌شهر ۸۹٫۳ درصد است. نقاط دیدنی؛ تاریخی و زیارتی

 1. آستانه امامزاده مهدی؛ امامزاده اسماعیل و کربلائی سیداحمدحسینی (قادیکلا بزرگ)
 2. آرامگاه شیخ طبرسی(بالاتجن)
 3. بقعه امامزاده سیدابوصالح و پیرتکیه سیدابوصالح (سیدابوصالح)
 4. بقعه امامزاده زکریاوچشمه هزارون(واسکس)
 5. برج آرامگاهی سیدمحمدزرین نوایی(چمازکتی)
 6. امامزاده یوسف رضا وتپه باستانی قلعه کش
 7. امامزاده سید صالح؛ امامزاده یحیی وتکیه کردکلا
 8. بقعه سیدنظام الدین؛ امامزاده کبریا و تپه باستانی گردکوه (جمنان)
 9. پل آجری بالاتجن(استرآباد)
 10. پل آجری خرماکلا(خرماکلا)
 11. تپه امامزاده کتی و دریاچه گل پل
 12. پی قدیمی بالارستم(حسن رشتی)
 13. امامزاده موسی(وسطی کلا)

۱۴ امامزاده قاسم (سراج کلا) ۱۵ امامزاده صالح (کوچکسرا)

چشمه ی هزارون که مکان کاملا تفریحی می باشد

آبندان واسکس با جلوه ای کاملا تفریحی

 

منابع [ویرایش]

پیوند به بیرون [ویرایش]

نوشته شده در جمعه سوم تیر 1390ساعت 15:44 توسط شیواایمانی|


آخرين مطالب
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»


Design By : Pichak